У заключны дзень "Кубка чэмпіёнаў" хабаровчане сустрэліся з адным з самых знакамітых клубаў Швецыі - "Сандвикеном". Напружаны паядынак завяршыўся перамогай расіян з лікам 3: 2.

На жаль, з волі турнірнай лёсу, фіналісты "КЧ" -2005 былі вымушаныя змагацца толькі за 7-е месца ў выніковай Табелі аб рангах.

Асечка ў папярэднім матчы з "Венерсборгом" дорага абышлася хабаровчанам. Мала таго, што армейцы не змаглі замацавацца на другім радку ў сваёй групе, так, у выніку (пасля перамогі "Зорка" над "Ветландам") зусім фінішавалі на чацвёртай пазіцыі, якая дазволіла камандзе Юрыя Лахонина разлічваць толькі на агульнае 7-е месца.

Сапернікам "жоўта-чорных" у гэтым матчы выступіў неаднаразовы чэмпіён Швецыі (фіналіст апошняга чэмпіянату) - "Сандвикен". Той самы, з якім хабаровчане аспрэчвалі Чэмпіёнскі кубак у фінале турніру 2005 года (з лікам 3: 2 тады выйгралі шведы), а ў 2006 годзе разыгралі ашаламляльны спектакль на папярэднім этапе (перамога засталася за хабаровчнами - 6: 5).

Праўда, шведскі клуб, яшчэ некалькі год таму лічыўся адным з наймацнейшых у свеце, сёння перажывае не лепшыя часы. Пасля заканчэння апошняга сезону каманду пакінулі некалькі яе вядучых гульцоў, у тым ліку, і супер-нападаючы Патрык Нільсан, які перабраўся ў Казань. Аднак гэтая акалічнасць не перашкаджае "Сандвикену" заставацца моцным арэшкам для любой з каманд, а перамога ў матчы з ім, па-ранейшаму, дорага каштуе.

Дэбют матчу застаўся за "СКА-Нафтавік", які ўжо да 20-й хвіліне быў наперадзе з розніцай у два мячы. А пасьля таго, як капітан хабаровчан Яўген Маўрынай, скарыстаўшыся выверанай перадачай Міхаіла Тюко з глыбіні поля, павялічыў перавагу сваёй каманды да трох мячоў, здавалася, што армейцы без асаблівых клопатаў давядуць матч-закрыцця да перамогі.

Хабаровчане мелі прыкметнае тэрытарыяльнае і гульнявую перавагу, толькі аднойчы дазволіўшы шведам сур'ёзна патурбаваць свайго брамніка Віктара Яшына - той паррировал небяспечны ўдар фінскага легіянера "Сандвикена" Міка Аарни.

Аднак пасля перапынку "Сандвикену" атрымалася некалькі збіць наступальны парыў расейцаў. Кіраваныя доследна Магнусам Мюреном, шведы пачалі паступова прыбраць ініцыятыву ў сярэдзіне поля, праўда без асаблівых пагроз для варот "СКА-Нафтавіка". Страсці на лёдзе закіпелі за 20 хвілін да фінальнага свістка, калі узыходзячая зорка "Сандвикена" 21-гадовы Даніэль Берлін, забіў першы гол у адказ.

Трывалае, здавалася б, становішча хабаровчан яшчэ больш пахіснулася пасля таго, як Мюрен, перахапіўшы мяч у сваіх варот, выдаў фантастычны пас на Пера-Олафа Стренда, які выйграў дуэль у Віктара Яшына. Аднак выратаваць матч шведам не ўдалося. Адчайны штурм, уладкованы скандынавамі, разбіўся аб абарончыя парадкі хабаровчан, якія згулялі ў гэтыя хвіліны гранічна Сторы і акуратна.

Такім чынам, армейцы схілілі агульны баланс выступу на турніры ў сваю карысць, атрымаўшы ў чатырох матчах дзве перамогі, пры адной нічыёй і адным паражэнні, забіўшы ў гэтых матчах у вароты сапернікаў 19 мячоў, прапусціўшы пры гэтым 14. Ужо ў аўторак "СКА-Нафтавік "вяртаецца дадому ў Хабараўск.

САНДВИКЕН (Сандвикен, Швецыя) - СКА-Нафтавік - 2: 3 (0: 3)

Галы: 0: 1 (3 мін.) Каргаполов - кутні; 0: 2 (19) Юсупов; 0: 3 (39) Маўрынай (Тюко); 1: 3 (70) Д. Берлін; 2: 3 (86) П. Стренд.

Вуглавыя: 3 - 10.

Варатары: Д. Отен - Яшын. Штраф: 20 - 20.

21 верасня 2008, 11:30, Эдсбюн, арт. "Дзіна-арэна".